Dağıstan’daki Saldırının Yankıları: Kremlin’den Açıklama Geldi

Rusya’ya bağlı Dağıstan’ın Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde gerçekleşen acı dolu saldırı, bir polis noktası ile birlikte sinagog ve iki kiliseyi hedef aldı. Saldırı sonucunda 15 polis memuru ve 4 sivil hayatını kaybetti. Saldırıya yönelik Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan açıklama geldi.

Peskov, saldırının ardından Rusya’nın 2000’lerin başına döneceği endişelerine katılmadıklarını belirtti. Peskov, Rus toplumunun artık daha bütünleşik olduğunu ve bu tür terörist eylemlerin destek görmediğini vurguladı.

“DOST OLMAYAN ÜLKELERDEN TAZİYE MESAJI ALMADIK”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı dilerken, uluslararası camiadan gelen taziye mesajları ve destekler dikkat çekti. Peskov, Rusya’nın dost olmayan ülkelerden saldırıya ilişkin başsağlığı mesajı almadığını ve bu ülkelerden bir kınama da görmediklerini vurguladı.

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANINDAN YARDIM TEKLİFİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, saldırıda hayatını kaybedenler için Rusya Devlet Başkanı Putin’e taziye mesajı gönderirken, kolluk kuvvetleri aracılığıyla arama operasyonları konusunda yardım teklifinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani’de, Dağıstan’daki saldırıyı kınayarak Rusya’ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nde yaşanan silahlı saldırının barış ve istikrara yönelik bir tehdit olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir